ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
progrm do odzyskiwania danych

Wiele osób, gdy dojdzie do awarii dysku, szuka dobrego i skutecznego programu do odzyskania danych. Każdy zastanawia się co zrobić i który program jest najlepszy. Prawda jest niestety okrutna i wszystkie dostępne za darmo lub kilkaset złotych programy nadają się co najwyżej do odzyskania skasowanych danych z dysku i to nie w każdym przypadku.

Najpopularniejsze programy do odzyskiwania danych to:

 1. R-Sudio
 2. Recuva
 3. DMDE

R-Studio jest programem, który pozwala na odzyskanie danych gdy skasujemy przypadkiem pliki oraz gdy dojdzie do niewielkich uszkodzeń logicznych. Kosztuje około 300 zł i jest chyba najdłużej na rynku.

Recuva to darmowe narzędzie do odzysku danych, które jest w stanie pomóc przy skasowaniu plików lub po sformatowaniu dysku

DMDE to płatny program do odzyskiwania danych, który ma podobną funkcjonalność co R-Studio.

Wszystkie wymienione programy obsługują najpopularniejsze systemy plików jak NTFS, FAT32, exFAT czy linux EXT lub Mac OS. Mają one również możliwość wyszukania danych w RAW co pozwala na odzyskanie plików bez nazw i struktury katalogów gdy system plików jest bardzo uszkodzony.

Jak działają programy do odzyskiwania danych dostępne w internecie?

 1. Po podłączeniu dysku do komputera i wykryciu go przez system można uruchomić program do odzyskiwania danych.
 2. Dysk lub inny nośnik powinien się zgłosić w programie na liście urządzeń
 3. Po wybraniu dysku, z którego chcemy odzyskać dane program skanuje jego powierzchnie (ten etap jest bardzo niebezpieczny gdy dysk jest uszkodzony, o czym napiszemy niżej)
 4. Po zeskanowaniu dysku program składa zebrane informacje i próbuje ułożyć strukturę plików i katalogów
 5. Gdy program skończy analizę wyświetla uzyskane informacje i po wykupieniu licencji możemy przystąpić do wykopiowania danych.

złudne nadzieje na odzyskanie danych

Niby proste, ale jak informują nas klienci, którzy odwiedzają nas po samodzielnych próbach odzyskania danych, nie wszystko jest takie różowe jak to malują portale internetowe z poradami na temat odzyskiwania danych. Swoją droga już nawet na stronach marketów z elektroniką można znaleźć takie poradniki. Rynek odzyskiwania danych jest niestety bardzo wąski, ponieważ aby skutecznie świadczyć takie usługi, należy poświęcić wiele czasu na badania oraz zainwestować ogromne pieniądze w profesjonalne oprogramowanie i narzędzia.

Wróćmy jednak do samodzielnego odzyskiwania danych i prześledźmy największe problemy i błędy naszych klientów:

 1. Skanowanie dysku w darmowym programie często kończy się wyświetleniem listy plików i katalogów, ale po zakupie licencji i próbie ich skopiowania program wyświetla błąd za błędem lub się zawiesza. Dzieje się tak ponieważ większość dysków z których tracimy dane jest uszkodzona mechanicznie lub ma duże ilości bad sectorów. Informacje o plikach i katalogach zajmują przeważnie kilkaset MB do jednego dwóch gigabajtów przy dyskach o dużej pojemności. Odczyt tej niewielkiej ilości danych nie stanowi problemu dla programu i jeśli nawet trwa to dłużej niż powinno nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Gdy jednak chcemy wykopiować pliki zaczynają się problemy. Często też gdy głowice dysku są słabe proces skanowania dysku w darmowym programie prowadzi do powstawania dużych ilości uszkodzonych sektorów. Dzieje się tak ponieważ darmowe i tanie programy do odzyskiwania danych bazują na obsłudze dysku przez system operacyjny. Program wywołuje adres sektora dysku, każdego po kolei, a system operacyjny próbuje aż do skutku uzyskać z niego odczyt. Gdy ten nie odpowiada system męczy okolice a w konsekwencji powstają kolejne błędy odczytu.
 2. Zapis odzyskanych danych na dysk, z którego są one odzyskiwane. Jest to nagminny i najczęściej popełniany błąd przez osoby które nie mają doświadczenia. Gdy ktoś skasuje dane, bez zastanowienia wpisuje w Google „odzyskiwanie danych” i dostaje kilak poradników na samym początku wyników. Jako, że ludzie bezgranicznie wierzą w to co im Google podpowiada ściągają polecany program do odzyskiwania i instalują go na dysku ( Pierwszy błąd). Przystępują do skanowania i po jego zakończeniu kopiują dane z powrotem na ten sam dysk ( drugi błąd a tak naprawdę gwóźdź do trumny). Jeśli skasujemy dane z dysku system operacyjny oznacza te miejsce jako wole. Jakiekolwiek wpisanie danych na dysk powoduje zapisywanie ich w miejscach, które system operacyjny uznaje za dostępne. Tak więc już instalacja programu może nadpisać część naszych danych, a operacja ich zapisania po odzyskaniu przez program dopełnia dzieła zniszczenia ponieważ dane są wpisywane w miejsca, w których powinny być inne pliki. W konsekwencji takich działań użytkownicy otrzymują plik, których zawartość jest wymieszana z różnych innych plików.
 3. Rozbieranie dysków w warunkach domowych jest oprócz darmowych programów kolejnym bardzo częstym błędem, który sprawia, że danych może nie udać się odzyskać. Internet jest pełen filmów i poradników na ten temat, które pokazują jak w kilka minut odzyskać dane. Wszystko da się wyreżyserować ale są rzeczy możliwe i niestety nie możliwe. Ludzie, którzy obejrzą kilkuminutowy film uważają, że to proste i przystępują do dzieła zniszczenia.

Przykładowe postępowanie w celu odzyskanie danych w programie R-STUDIO

lista dysków w programie do odzysku
lista dysków w programie do odzysku

 

lista katalogów w programie R-STUDIO
lista katalogów w programie R-STUDIO

 

zapisywanie odzyskanych danych R-STUDIO
zapisywanie odzyskanych danych R-STUDIO

Dyski HDD stosowane w laptopach, komputerach lub jako dyski zewnętrzne i przenośne to bardzo delikatne urządzenia. Każda awaria, która występuje naturalnie jest niebezpieczna dla danych użytkownika. Niestety błędy podczas samodzielnych prób odzysku w wielu przypadkach skutkują bezpowrotną utratą danych. Nasze laboratorium od kilku lat notuje bardzo duży przyrost takich sytuacji. Wszystkie mają jedną cechę wspólną. Porady z internetu.

Ceny odzyskiwania danych nie zawsze są wysokie i przy drobnych uszkodzeniach i rozsądnych pojemnościach dysku często nie przekraczają 1000 zł. Przy większych uszkodzeniach i tak żadne darmowe rozwiązania nie dadzą rady rozwiązać problemu.

Najlepsze narzędzia i programy będące na wyposażeniu firm oferujących profesjonalne odzyskiwanie danych współpracują z dyskami na poziomie serwisowym i już na etapie diagnozy tworzą kopie odczytanych sektorów. Pracują one poza systemem operacyjnym i potrafią pomijać uszkodzone sektory aby nie narażać powierzchni magnetycznej i głowic dysków na uszkodzenie.

Źródła:

https://studiumpr.pl/komputery/odzyskiwanie-danych/odzyskiwanie-danych

https://www.xdr.pl/blog/blog/30/przeglad-darmowych-programow-do-odzyskiwania-danych

https://datarecoverylab.pl/blog/odzyskiwanie-danych-5-najwazniejszych-informacji/