ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
program do odzyskiwania danych z SSD

Dyski SSD to bardzo szybkie nośniki, które z powodzeniem są stosowane w laptopach, komputerach, serwerach i przemyśle. Ich konstrukcja powoduje jednak pewne problemy podczas odzyskiwania danych.

Gdy dochodzi do utraty danych większość osób zaczyna szukać firmy, która rozwiąże ich problem lub najlepszego i najtańszego programu do odzyskiwania danych. Przy dyskach SSD samodzielne dziłanie niestety będzie praktycznie nie możliwe.

Odzyskiwanie skasowanych danych z dysku SSD.

Jako że dyski SSD są zbudowane z komórek pamięci połączonych w bloki, zapis i odczyt danych różni się znacząco od dysków HDD. W odróżnieniu od swoich poprzedników dyski SSD podczas kasowania czyszczą zawartość nieużywanych komórek przy wykorzystaniu komendy TRIM. Gdyby tego nie robiły ponowny zapis byłby bardzo długi więc największa zaleta dysków SSD – szybkość zapisu i odczytu danych, była by utracona.

W związku z tym gdy kasujemy dane z dysku SSD niestety prawie nigdy nie udaje się nic odzyskać. Nie pomoże to żaden, nawet najlepszy program do odzyskiwania danych z dysków SSD.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków SSD.

Pisaliśmy już o tym trochę w naszej ofercie na odzyskiwanie danych z SSD, ale przypomnimy jeszcze raz kilka podstawowych informacji.

Dyski SSD składają się z komórek pamięci zamkniętych w układach scalonych, kontrolera oraz oprogramowania, które zarządza pracą dysku i zużyciem komórek. Dysk SSD to tak naprawdę mały komputer, którego kontroler zawiaduje komunikacją między komórkami pamięci a płytą główną. Jeśli dojdzie do uszkodzenia wewnętrznego oprogramowania lub komórek pamięci dysk się zawiesza, a użytkownik traci dostęp do danych.

W wielu przypadkach możliwe jest odzyskanie danych z uszkodzonego dysku SSD, ale wymaga to profesjonalnego programu oraz doświadczenia. Aby odzyskać dane w takiej sytuacji należy znać zasadę pracy kontrolera oraz oprogramowania wewnętrznego, dla tego dla każdego modelu dysku musi być opracowany inny schemat postępowania.

W całym procesie, który od strony technicznej jest dość skomplikowany chodzi o to, aby ułożyć po kolei wszystkie informacje, tak aby uzyskać spójną zawartość dysku. Po takiej operacji można przystąpić do odbudowy systemu plików i skopiowania danych klienta.

Warto tu zaznaczyć, że dyski SSD rozwiązały wiele problemów z jakimi borykały się dyski HDD – są odporne na wstrząsy i uderzenia, są znacznie szybsze, mniejsze i zużywają mniej energii oraz produkują mniej ciepła. Niestety nie są to urządzenia bezawaryjne, o czym należy bezwzględnie pamiętać. Najtańszy program do odzyskiwania danych z dysków SSD kosztuje dziesiątki tysięcy złotych i z racji skomplikowania procesu, raczej nigdy nie potanieje. Warto więc rozważyć wykonywanie cyklicznych kopii zapasowych, bo tylko one mogą nas skutecznie ochronić.