ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
objawy uszkodzonego dysku SSD

Jako, że uszkodzenia dysków SSD występują przeważnie niespodziewanie i bez większej przyczyny postaramy się w tym artykule przybliżyć jak rozpoznać pierwsze objawy  uszkodzenia i jak rozpoznać gdy dysk SSD już skończył swoje życie.

Dyski SSD są zbudowane wyłącznie z elementów elektronicznych. Nie posiadają żadnych elementów mechanicznych co sprawia, że bardzo ciężko się zorientować czy dysk jest zużyty czy jeszcze nadaje się do pracy. Na rynku powstało kilka programów do sprawdzania kondycji dysków SSD, ale tak naprawdę nie wiele można się z nich dowiedzieć. Smart przeciętnego taniego dysku SSD nie monitoruje zbyt wielu parametrów, a dopóki taki dysk działa to sprawdzanie do w tradycyjny sposób nie ma sensu. Tak naprawdę aby skutecznie zbadać dysk SSD należało by go sprawdzić zarówno na zapis jak i na odczyt, co niestety skutkowałoby usunięciem wszystkich danych użytkownika. Na to nie może sobie pozwolić większość z nas.

Prawda niestety jest okrutna i dyski SSD w większości przypadków nie pokażą żadnych błędów do czasu, aż awaria jakiegoś elementu spowoduje blokadę dostępu do danych. Odzyskanie danych z takiego dyski w wielu przypadkach jest już możliwa, ale wymaga to profesjonalnych i drogich programów i kontrolerów.

Zdarza się jednak, że tuż przed awarią można zauważyć pewne oznaki i jest to przeważnie ostatni moment na wykonanie kopii zapasowej. Jeśli więc komputer lub laptop zacznie się resetować, spowolni pracę lub zauważymy opóźnienia przy kopiowaniu plików warto się zastanowić nad zakupem dysku na backup. Gdy już dojdzie do awarii, a dostęp do danych zostanie zablokowany zeka nas kosztowne odzyskiwanie.

Objawy uszkodzonego dysku SSD to:

  • Dysk SSD zgłasza się bez żadnej pojemności
  • Dysk Zgłasza się z pełną pojemności, ale wygląda jak pusty
  • Zniknęły wszystkie dane z dysku SSD
  • System się zresetował a laptop wchodzi automatycznie do bios
  • Po resecie dysk SSD się nie zgłasza
  • System się zawiesił a po ponownym uruchomieniu nie widać już dysku SSD
  • Dysk SSD pojawia się na chwilę ale przy próbie otworzenia znika lub zawiesza system
  • System na dysku SSD bardzo długo się uruchamia i nie można skopiować żadnego pliku
  • Dysk zgłasza się jako Nazwa kontrolera lub firmware, np. SATAFIRM S11, PS3110, PS3111 …

W wielu z powyżej opisanych problemów można szukać pomocy w firmach zajmujących się profesjonalnie odzyskiwaniem danych. Niestety ze względu na wciąż rozwijającą się technologię najnowsze dyski SSD nie są obsługiwane i może się zdarzyć, że upłynie kilka lat zanim będą. Nie każdy może sobie na to pozwolić, a dla wielu firm taki okres oczekiwania jest nie realny. Z tego względu każda osoba powinna wykonywać cykliczne kopie zapasowe, a firmy nawet te najmniejsze, powinny przygotować politykę kopii zapasowych i wdrożyć ją na każdym stanowisku.

Nasze laboratorium mieści się w Warszawie przy ul. Opaczewskiej 43/8 i każdego dnia diagnozujemy przynajmniej kilka przypadków utraty danych. Zapraszamy na bezpłatną wycenę. A tu znajdą Państwo pełną listę wspieranych dysków SSD pod kątem odzyskiwania danych.