ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
QNAP TVS-882 Odzyskiwanie danych

W obecnych czasach w nowoczesnych firmach prawdziwym wyzwaniem staje się przechowywanie danych. A jednym z podstawowych problemów codziennej działalności duża, rozbudowana i bezpieczna przestrzeń dyskowa. Ważne jest, aby zwiększać wydajność pracy takiego serwera, a także w sposób niezakłócony udostępniać dane przy jednoczesnym zagwarantowaniu ich integralności i bezpieczeństwa.

Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na rozbudowę macierzy bez konieczności jej wyłączania i utraty dostępu do danych. Rozszerzając pamięć o dodatkowe dyski lub ich wymianę, można jednocześnie migrować poziom RAID (np. RAID 1 na RAID 5). Do tej pory tego typu rozwiązania były dostępne tylko dla rozbudowanych macierzy RAID i przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Obecne rozwiązania są dostępne już dla mniejszych serwerów i mniej zaawansowanych użytkowników.

Średnio zaawansowany użytkownik może bez większych problemów i umiejętności IT może bezproblemowo rozbudowywać i migrować macierz do innych parametrów. Panel zarządzania umożliwia w kilku prostych krokach przebudować macierz i zyskać dodatkową przestrzeń dyskową.

Jednak takie przebudowywanie zawsze obarczone są pewnym ryzykiem, gdyż podczas migracji macierzy z jednego poziomu do drugiego macierz pozostaje w statusie „warning” w trybie „migrating”, to oznacza, że jest w trakcie przebudowywania. Wtedy jej obciążenie jest największe i jest narażona na spore niebezpieczeństwo awarii.

Należy pamiętać również, żeby wkładać do macierzy dyski nowe i najlepiej tego samego producenta i serii. Wtedy mamy pewność, że dyski posłużą podobny okres czasu i nie posiadają błędów, które mogą spowodować niewłaściwą przebudowę macierzy. No i najważniejsze - Trzeba dysponować skutecznym i działającym backupem zewnętrznym przed rozpoczynaniem jakichkolwiek działań.

Odzyskiwanie danych z serwera RAID NAS QNAP TVS-882

Sytuacja z omawianą macierzą była dość skomplikowana. Na początku był to serwer z pojedynczym dyskiem 2 TB. Klient postanowił rozbudować tą macierz do RAID5, jednocześnie powiększając jej pojemność do 12 TB. Czyli w sumie 4 dyski po 4 TB (pojemność jednego jest tracona na dane parzystości). Włożył do urządzenia pierwszy dysk i rozpoczął migrację macierzy do RAID 1. Tu nie było żadnego ryzyka, gdyż macierz replikowała się na RAID 1 tworząc kopię z dysku 2TB. Operacja przebiegła bez zakłóceń.

Następnie dołożył jeszcze 1 dysk 4 TB, żeby móc stworzyć RAID 5. Trochę to trwało, ale system sobie poradził. Utworzył macierz opartą o dysk 2 TB i dwa dyski 4 TB, poziomu piątego. Wszystko też poszło zgodnie z planem. Na panelu zarządzania pojawiła się migracja do poziomu 5 z pojemnością 4 TB.

Po zakończeniu procesu migracji, do macierzy został dodany trzeci dysk 4TB i jej pojemność wzrosła do 6TB. Wszystko poszło w miarę gładko. Macierz się przebudowała.

Przyszedł czas na wymianę dysku pierwotnego 2 TB na inny 4 TB. Wszystko się odbywało bez wyłączania systemu. Użytkownicy mieli cały czas dostęp do danych. Niestety.. Przy ostatnim dysku podczas przebudowy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Wtedy przebudowa nie została dokończona i serwer się już po restarcie, nie uruchomił. Pokazywał niby właściwą, docelową pojemność. 12 TB + 4TB na nadmiarowość, ale niestety nie było dostępu do danych.

Serwer zgłaszał błąd dysku. Klient za pomocą pomocy technicznej producenta spróbował jeszcze raz wymusić przebudowanie macierzy. Proces się jednak nie powiódł. Serwer trafił w końcu w nasze ręce.

Wnioski : Ostatni dysk niestety był już używany w jakiejś macierzy i został prawdopodobnie z niej usunięty ze względu na błędy. Omyłkowo został włożony do nowego serwera i spowodował błąd odbudowywania macierzy. Dodatkowo zanik zasilania podczas przebudowy doprowadził do błędów.

Na podstawie danych z pozostałych dysków udało nam się przywrócić ustawienia RAID i odzyskaliśmy dostęp do danych. Wszystko skończyło się dobrze i firma klienta, mogła ponownie stanąć na nogi.