ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
odzyskwianie danych z serwera NAS i SAN

Serwery NAS, które trafiają do nas na odzyskanie danych to przeważnie domowe urządzenia. Zdarzają się jednak również duże NAS –y z zasobami firmowymi, gdzie najważniejszy jest czas. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrata danych, szczególnie z zasobami firmy, to powazna sytuacja. Z tego względu wprowadziliśmy najszybsze usługi odzyskiwania danych z serwerów NAS na rynku.

Odzyskiwanie danych z serwerów NAS i SAN

 • Posiadamy wiele stanowisk, dzięki czemu możemy pracować z dziesiątkami dysków w tym samym czasie
 • Każdą wycenę robimy od ręki. U nas ekspres jest standardem – w innych firmach trzeba za szybką diagnozę i wycenę odzyskania danych z serwera NAS zapłacić.
 • Zbieramy doświadczenie od 1997 roku, dzięki czemu nasza skuteczność jest na poziomie 98%
 • Posiadamy najnowsze rozwiązania technologiczne do odzysku danych z uszkodzonych dysków.
 • Sprawdź nasze prawdziwe opisy zleceń, z którymi się zmierzyliśmy na naszym blogu.
 • Wspieramy odzysk danych z NAS i serwerów SAN wszystkich producentów:

Apple, Dell EqualLogic, Linksys, QNAP, Synology, D-Link, NetGear, LaCie, NetApp, Hitachi, Asustor, HP, Seagate, Western-Digital, HP, Drobo, Iomega, Buffalo i wielu innych.

Awaryjność serwerów NAS i SAN

Ogólna awaryjność sieciowych magazynów danych jest niska. Posiadają one wiele zabezpieczeń na wypadek awarii a większość z nich pracuje w konfiguracji z  nadmiarową macierzą RAID ( RAID 1, RAID 5 lub RAID 6). Są to urządzenia, które przeważnie pracują 24/7/365 więc niestety się zużywają. Do najczęściej spotykanych przyczyn utraty danych z serwerów NAS i SAN możemy zaliczyć:

 1. Wyeksploatowanie dysków – nadmierne zużycie powoduje wiele błędów, które w konsekwencji prowadzą do zatrzymania serwera i utraty danych
 2. Awarie mechaniczne wielu dysków w tym samym czasie
 3. Awarie zasilania – które potrafią prowadzić do uszkodzeń wszystkich dysków
 4. Błędy ludzkie – to temat rzeka. Napiszemy tylko, że najczęściej dochodzi z ich przyczyny do bardzo poważnych w skutkach sytuacji. Zdarzają się najczęściej podczas prób naprawy serwerów NAS podczas wymiany uszkodzonych dysków
 5. Celowe działania użytkowników – są to sytuacje, w których dane są celowo kasowana lub urządzenia niszczone przez pracowników
 6. Wirusy szyfrujące – bardzo niebezpieczne zdarzenia utraty danych
 7. Zdarzenia losowe i siły natury – to niezwykle rzadkie ale bardzo niebezpieczne sytuacje gdzie w wyniki pożaru, zalania lub uszkodzeń mechanicznych dochodzi do awarii całego systemu.

Nowoczesne serwery NAS i SAN mają wbudowane zabezpieczenia na wypadek niektórych sytuacji utraty danych. Nic nie jest jednak pewniejsze od kopii zapasowej i każdy administrator powinien o tym pamiętać.

Odzyskanie danych z serwerów NAS często jest skomplikowanym procesem. Różnorodność konfiguracji, wersji oprogramowania zarządzającego, uruchomionych funkcji, np. maszyn wirtualnych, powoduje, że niewiele firm radzi sobie ze wszystkimi problemami.

Pytania i odpowiedzi

Co robić jeśli dojdzie do awarii dysku sieciowego NAS lub SAN?

Wszystko zależy od sytuacji oraz od umiejętności administratora systemu. Najbezpieczniej jest przekazać serwer w ręce fachowców, szczególnie jeśli słychać jakieś niepokojące dźwięki lub awarii uległa większa ilość dysków. Niestety w wielu przypadkach administrator nie ma możliwości sprawdzenia stanu wszystkich dysków, a jedynie bazuje na ostatnich logach systemowych.

Serwer NAS zgłasza że macierz jest w stanie Corrupted – co robić?

Jeśli awarii uległ jeden dysk, a macierz jest nadmiarowa można go wymienić i powinna się odbudować do normalnego stanu. Jeśli więcej dysków jest uszkodzona lub nie jesteśmy pewni sytuacji zalecamy oddanie serwera NAS do specjalistów. Odbudowa macierzy RAID w serwerze NAS lub SAN jeśli dużo dysków jest uszkodzonych to bardzo poważny bląd

Ile kosztuje wycena odzyskania danych z dysku NAS lub SAN?

W naszej firmie nic nie kosztuje.

Jak szybko zostanie zrobiona wycena?

Dla małych serwerów NAS przeważnie robimy takie wyceny zaraz po dostarczeniu urządzenia. Dla większych serwerów NAS i SAN może potrwać od kilku godzin do jednego dnia.

Jak szynko mogą być odzyskane dane z uszkodzonego serwera NAS lub SAN?

Wszystkie zlecenia traktujemy priorytetowo i rozpoczynamy prace zaraz po akceptacji kosztów. Możemy jednocześnie pracować z dziesiątkami dysków w jednym momencie, ale nie wszystko da się zrobić na wczoraj. Zależnie od ilości dysków, systemu plików, rodzaju uszkodzeń i pojemności macierzy dane mogą być odzyskane nawet na następny dzień, ale w większości przypadków jest to kilka do kilkunastu dni.

Czy zawsze udaje się odzyskać dane z serwerów NAS i SAN?

Nasza skuteczność z tymi urządzeniami to 98% . Zdarzają się jednak sytuacje gdzie dyski są tak mocno uszkodzone, albo dane zaszyfrowane, że niewiele da się już zrobić.