ODZYSKIWANIE DANYCH

24h

609 123 321
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Odzyskanie danych z macierzy RAID należy często do jednych z najtrudniejszych zleceń. Oprócz naprawy uszkodzonych dysków należy odtworzyć wszystkie parametry macierzy aby uzyskać dostęp do plików klienta.

Jako, że macierze RAID są przeważnie wykorzystywane w firmach i dane z nich są potrzebne na wczoraj, nasze laboratorium wprowadziło procedury pozwalające na diagnozę uszkodzeń zaraz po dostarczeniu macierzy, oraz na jednoczesną pracę nad wszystkimi dyskami macierzy. Niezależnie od tego czy macierz posiada 2, 3 6 dysków czy 24, 48 lub więcej jesteśmy w stanie pracować nad nimi jednocześnie. Są to najszybsze usługi na rynku.

Rodzaje uszkodzeń w macierzach RAID

Awarie powodujące utratę dostępu do danych w macierzach RAID możemy podzielić na kilka grup:

  1. Uszkodzenia mechaniczne dysków macierzy. Są to powszechne awarie, występujące w macierzach, które pracują wiele lat bez przerwy. Najczęściej są one związane z uszkodzeniem głowic dysku lub dysków lub awariami silników.
  2. Degradacja powierzchni magnetycznej dysków macierzy. Jest to bardzo powszechny problem związany ze zużyciem dysków, które pracują wiele lat. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która często daje o sobie znać jak większa część dysków lub nawet wszystkie ulegną degradacji. Takie sytuacje często obserwujemy w serwerach nas i wielodyskowych macierzach RAID.
  3. Uszkodzenia elektryczne macierzy RAID. Zdarzają się niezbyt często, ale są niebezpieczne ponieważ awaria zasilania potrafi uszkodzić wszystkie dyski macierzy. W nasze ręce trafiają zarówno małe jak i duże macierze z takimi problemami.
  4. Uszkodzenia logiczne macierzy RAID są związane z błędami synchronizacji i potrafią się zdarzyć szczególnie w macierzach z dyskami o dużych pojemnościach.
  5. Wirusy to bardzo niebezpieczne sytuacje w których wszystkie dane użytkowników mogą zostać zaszyfrowane.
  6. Czynnik ludzki, to różnego rodzaju sytuacje w których dane z macierzy RAID są tracone w wyniku błędów użytkowników lub ich celowego działania.

Typy macierzy RAID

Ze względu na konstrukcje macierzy możemy je podzielić na następujące rodzaje:

RAID 0 – macierz składająca się z minimum dwóch dysków, gdzie dyski dzielone są na bloki a zapis i odczyt plików jest równoległy ze wszystkich dysków. Taka macierz daje nam zwiększenie szybkości ale jest bardzo niebezpieczna ponieważ awaria nawet jednego dysku powoduje utratę dostępu do danych. Odzyskanie danych z macierzy RAID 0 jest możliwe tylko pod warunkiem naprawy wszystkich dysków macierzy.

RAID 1 – to macierz złożona przeważnie z dwóch dysków gdzie dane są kopiowane jednocześnie na oba nośniki. Takie rozwiązanie jest odporne na awarię jednego z dysków. Macierze RAID 1 są powszechnie wykorzystywane do zabezpieczenia danych, ale często się zdarza, że przepracowane dyski ulegają awarii w jednym momencie. Odzyskanie danych z macierzy RAID 1 wymaga złożenia pełnego obrazu dysku, przy czym można uzupełniać błędy ze wszystkich dysków z których złożona jest macierz RAID 1

RAID 5 – to chyba najpopularniejsze rozwiązanie. Macierz RAID 5 składa się minimum z 3 dysków. Dyski są dzielone na bloki a dane zapisywane są na dwóch dyskach, a pojemność trzeciego dysku wykorzystywana jest na sumy kontrolne. Jeśli użyjemy większej ilości dysków do zbudowania macierzy RAID 5 zawsze pojemność jednego będzie przeznaczona na bloki kontrolne. Używanie macierzy RAID 5 zwiększa bezpieczeństwo ponieważ w razie awarii jednego dysku możliwe jest zawsze jej odbudowanie. Niestety macierze RAID 5, które trafiają na odzyskiwanie danych do naszego laboratorium, są w większości przypadków bardzo mocno wyeksploatowane i zachodzi konieczność naprawy wszystkich dysków.

RAID 6 – to macierz, która podobnie jak jej poprzedniczka wykorzystuje dyski na sumy kontrolne. W macierzy RAID 6 aż dwa dyski są przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa przez co do jej zbudowania należy użyć przynajmniej 4 sztuk. Macierze RAID 6 są stosowane głównie w dużych serwerach. Odzyskiwanie danych z RAID 6 wymaga wielu umiejętności ponieważ na rynku jest dostępnych kilka różnych rodzajów obliczania sum kontrolnych. Jak w przypadku poprzednich rodzajów macierzy RAID, także i te trafiają w nasze ręce przeważnie w stanie agonalnym.

Macierze RAID Z – to odpowiedniki macierzy RAID opisanych powyżej z przeznaczeniem dla systemu plików ZFS. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Z zdarza się niezwykle rzadko ponieważ we współpracy z systemem plików ZFS są to jedne z najbezpieczniejszych rozwiązań jeśli chodzi o przechowywanie plików. Jako, że są to rozwiązania wykorzystywane głównie w dużych systemach gdy dochodzi do poważnej awarii koszty również są wysokie.

Macierze RAID 10, RAID 50, RAID 60 - to modyfikacje RAID 1, RAID 5 i RAID 6 w połączeniu z RAID 0. Są one wykorzystywane przeważnie w dużych macierzach RAID i serwerach NAS oraz SAN ponieważ zwiększają szybkość. W przypadku awarii odzyskanie danych z nich może być kłopotliwe i wymagać zasobów finansowych oraz dużego doświadczenia.

Najlepszym i najtańszym sposobem na odzyskanie danych z macierzy RAID, która uległa awarii jest odtworzenie ich z kopii zapasowej. Niestety wielu użytkowników błędnie zakłada, że awaria nigdy nie nastąpi, ale jak pokazują doświadczenia naszych klientów o których możecie Państwo poczytać na naszym blogu, to tylko życzeniowe myślenie.

Diagnoza uszkodzonej macierzy RAID

diagnoza macierzy RAID

Gdy dojdzie do awarii macierzy RAID sprawdzenie jej nie jest takie proste. Wielu użytkowników opiera się na logach systemowych lub błędach zgłaszanych przez kontrolery lub S.M.A.R.T dysku. Jest to kolejna pułapka, która prowadzi często do bardzo dużych problemów ponieważ odbudowa macierzy gdy wiele dysków jest w słabym stanie może prowadzić do powstania nieodwracalnych zniszczeń.

Nasze podejście do diagnozy uszkodzonej macierzy RAID opiera się na bezwzględnym sprawdzeniu wszystkich dysków oraz automatycznej kopii ich obrazów. W odzyskiwaniu danych nie ma drogi na skróty. Jeśli klient powierza swoje cenne dane jakieś firmie musi mieć pewność, że zrobią wszystko co możliwe aby ograniczyć możliwość postania kolejnych problemów.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

Proces odzysku danych z uszkodzonych macierzy RAID jest dość skomplikowany. Łączy on w sobie usługi naprawy dysków, informatyki (znajomości systemów plików), łączenia danych zgodnie ze specyfikacja macierzy i doświadczenie. Nasze laboratorium wykorzystuje najnowsze profesjonalne programy do odzyskiwani danych z macierzy RAID, naprawy dysków oraz własne autorskie rozwiązania przydane w nietypowych zleceniach.

Najczęściej zadawane pytania

Ile trwa wycena odzyskania danych z macierzy RAID?

To zależy od kilku czynników. Przy małych macierzach do kilku dysków wycenę możemy zrobić wciągu kilkudziesięciu minut. Dla dużych macierzy potrzebujemy od kilku godzin do jednego , dwóch dni. Wszystko zleży również od rodzaju macierzy, systemu plików oraz ilości uszkodzonych dysków.

Ile Kosztuje wycena macierzy RAID?

W naszym laboratorium sprawdzenie i wycena uszkodzonej macierzy jest za darmo

Jak długo trzeba czekać na odzyskanie danych z macierzy RAID?

To zależy od rodzaju uszkodzenia ilości dysków oraz rodzaju macierzy. Jeśli klientowi bardzo zależy na czasie można wykupić dodatkową usługę pracy 24/7. Zależnie wielkości macierzy większość zleceń zamyka się od około 3 do 10 dni roboczych dla macierzy o rozsądnych wielkościach.

Na co są zgrywane dane po odzyskaniu?

Wszystko zależy od wielkości macierzy i ilości danych. Początkowo jest to odzyskiwanie na nasze serwery, a reszta zależy już od preferencji klienta.

Jaka jest gwarancja poufności danych?

Jesteśmy na rynku od 1997 roku i nie zdarzyło się jeszcze aby cokolwiek od nas wyciekło. Wszystkie serwery oraz całe laboratorium odcięte jest od internetu. Dostęp do danych mają tylko uprawnione osoby. Po wydaniu danych wszystkie dane klienta są kasowane w skuteczny sposób. Pomijając względy bezpieczeństwa żadna osoba w naszej firmie nie przegląda danych klientów. Wszystkie pliki i spójność danych sprawdzane są za pomocą oprogramowania.

Czy zawsze udaje się odzyskać dane z macierzy RAID?

Dane udaje się odzyskać w 98% przypadków. Niestety dane zaszyfrowane przez wirusy czy z macierzy, w których nie da się naprawić wymaganej ilości dysków mogą być niekompletne lub wręcz nie uda się ich odzyskać.